ROK SZKOLNY 2009/2010
Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia.
Serwis http://www.bezpieczny-uczen.pl/ opublikował dla Ciebie "10 przykazań", aby wakacje były bezpieczne.
Zapamietaj sobie tych kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły - to bardzo dobrze, zobacz jednak, czy nie można ich zmodyfikować. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, m ożliwość stania się ofiarą.
1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów - swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada - to podstawowe zasady bezpieczeństwa!
2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych "wyłudzaczy" jest posiadanie w kieszeni drobnych "na odczepne". Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.
3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj - napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam - zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.
4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić - dla własnego dobra.
5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki - kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.
7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie - staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie - bardzo "swobodny" strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!
8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel-mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ - NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!
9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim - wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.
10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na "bardzo ważne spotkanie". Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: "bo tam się wszystkiego dowiesz", bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.
Wiecej: http://www.eioba.pl/a74328/10_zasad_bezpieczenstwa_mlodziezy_w_wakacje#ixzz0eI7l3saR
NAJLEPSI UCZNIOWIE GIMNAZJUM
W ROKU SZKOLNYM 2009/2010
KLASA IA
KLAUDIA ZIEMIEC - 5,44
DOMINIKA PASK -5,19
ALICJA PORĘBSKA -5,12
EDYTA STRYJEK - 5,06
DOMINIKA LEPICH -4,75
KLASA IB
WIKTORIA LICHACZ - 5,12
ALEKSANDRA MUCHA - 5,12
KLASA IIA
AGNIESZKA DĘBIŃSKA -5,5
PATRYCJA TARASZKIEWICZ -5.14
KLASA IIB
NATALIA PEŁKA -5,3
KATARZYNA MAJEWSKA -5,1
EWELINA LEWAŃCZYK -5,1
KLASA IIC
KLAUDIA SAŁAK -5.26
KLASA IIIB
DANIEL BOCHNO -5,62 Nagroda Dyrektora, Nagroda Burmistrza
ANGELIKA KOTOWICZ -5,07
ANETA GRODECKA -4,93
ALEKSANDRA STUDNICKA -4,93
KLASA IIIC
PATRYCJA GRZEBALSKA -5,31
NATALIA BILIK -4,81
MATEUSZ PIECHOTKA -5.0
KLASA IIID
KUBA FELCZAK -4,8
KACPER NARWOJSZ -5,44
ALICJA NIDZGORSKA -4,87
JOANNA PYTLARCZYK -5,13
MONIKA TRZCIŃSKA -5,13
ZAJRZYJ DO GALERII :http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=26&photo=album
NAJLEPSI UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W ROKU SZKOLNYM 2009/2010
KLASA „0”
Karolina Tuzik
Ola Kukulska
Gabrysia Szuba
Kuba Bulski
Michał Glonek
Kuba Gołoś
KLASA I
Łukasz Szramowski
Bartosz Białkowski
Julia Lisowska
Zofia Mysiakowska
Jakub Sobolewski
Karol Lemańczyk
KLASA II A
Aleksandra Sobotka
Aleksandra Giemza
Mateusz Lewandowski
Zuzanna Jankowska
Marek Tunkiewicz
Anna Lemańczyk
KLASA II B
Paulina Szlachtowicz
Maja Mielcarz
Michał Ziemiec
Jakub Bieńkowski
Patryk Tuzik
KLASA III
Alicja Szramowska
Karolina Majewska
Wiktoria Grzeszczak
Arkadiusz Zięba
Aron Bilik
Patrycja Mikołajczak
Kamila Szubiak
KLASA IV
Roksana Segin (5,6)
Karolina Sikora (5,6)
Magda Lemańczyk (5,4)
Weronika Gołoś (5,2)
Dominika Bąk (5,1)
Edyta Skrobisz (4,8)
Kamil Stalewski (4,8)
Maciej Mysiakowski (4,8)
KLASA V A
Anna Kotowska (5,55)
Patrycja Starek (5,45)
Karolina Gołoś 5,36)
Natalia Bielińska (5,27)
Paulina Ronowicz (5,18)
KLASA V B
Kamila Dębińska (5,55)
Łucja Żukowska (5,0)
Martyna Piechotka (4,91)
Aleksandra Głąb (4,82)
KLASA VI A
Weronika Semkowska (5,36)
Natalia Kosydar (5,27)
Klaudia Lewandowska (5,0)
Daniel Podlecki (5,0)
Sandra Zelkowska (4,81)
Tomasz Zięba (4,9)
KLASA VI B
Kordian Szramowski (5,72) NAGRODA DYREKTORA
Radek Kowalczyk (5,45)
Karol Makieła (5,36)
Patryk Koziełowicz (5,10)
ZAJRZYJ DO GALERII: http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=28
WIELKA BRYTANIA I JA
Okazało się , że wśród uczniów młodszych klas są w naszej szkole znawcy Wielkiej Brytanii. 21 czerwca w "małej" szkole odbył się konkurs pod hasłem "Wielka Brytania i ja". Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III, którzy świetnie poradzili sobie z różnymi zagadnieniami dotyczącymi Wielkiej Brytanii.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce: Aleksandra Giemza, Karolina Majewska, Aleksandra Sobotka i Alicja Szramowska
II miejsce: Maja Mielcarz, Michał Ziemiec
III miejsce: Wiktoria Grzeszczak, Arkadiusz Piskorowski
IV miejsce: Iza Żabkiewicz, Jakub Bieńkowski, Zuzia Jankowska, Mateusz Lewandowski
GRATULUJEMY WIEDZY!!!
PIERWSZY WAŻNY TEST
18 czerwca uczniowie III klasy SP napisali test kompetencji na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego. Okazało się, że potraktowali ten pierwszy "egzamin" bardzo poważnie. Odświętnie ubrani, każdy z maskotką na szczęście z zapałem przystąpili do pracy. Oczywiście wychowawczyni oraz koledzy z klas młodszych trzymali za nich kciuki.
Mamy nadzieję, że pójdzie im świetnie.
Sprawozdanie z zajęć Szkolnego Koła Naukowego w wymiarze 12 godzin w II semestrze roku szkolnego 2009/2010 przeprowadzonego według materiałów dydaktycznych ze szkolenia on-line „Eksperymentowanie i wzajemne nauczanie w ramach projektu „Akademia uczniowska”.
Pani Aneta Zięba prowadziła był cykl zajęć edukacyjnych Szkolnego Koła Naukowego z matematyki.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas pierwszych gimnazjum: Dominika Lepich, Dominika Pask, Edyta Stryjek, Marcelina Jurkiewicz, Klaudia Ziemiec, Alicja Porębska, Joanna Wyszyńska, Wiktoria Lichach, Aleksandra Mucha i Agnieszka Baranowska. Uczennice pracowały w trzech zespołach i realizowały różne projekty uczniowskie.
Tematy przeprowadzonych w ramach SKN projektów:
1.Temat eksperymentu przeprowadzonego przez Nauczyciela wspólnie z uczniami: Bezpieczeństwo(Jaka warstwa śniegu leżąca na płaskim dachu może być niebezpieczna?).
2.Temat eksperymentu realizowanego przez 1 grupę uczniów: Ile ziaren i kłosów zboża zmieści się w sali gimnastycznej(do wysokości okien)?
3.Temat eksperymentu realizowanego przez 2 grupę uczniów oraz realizowane w ramach niego punkty podstawy programowej: Krzyżówka matematyczna.
4.Grupa 3 w ramach projektu przygotowała sprawdzian z matematyki z drugiego półrocza z zakresu:
1. Figury płaskie-własności i pola,
2. Liczby wymierne, przykłady liczb niewymiernych,
3. Wyrażenia algebraiczne.
Za zadanie miała także przygotować uczniów do tego sprawdzianu. Uczennice przygotowały świetne pomoce naukowe z każdego z działów oraz służyły kolegom pomocą w nauce.
Zajęcia z uczniami w SKN były korzystne zarówno dla uczniów jak i dla nauczyciela;uczniów m.in.zachęcały do działania ,pracy twórczej, do nauki, do pracy w zespole, a nauczyciela przekonywały do innych form pracy z uczniami na zajęciach.
WYCIECZKA DO PLUSEK
Dnia 17.06.2010 p. Aneta Zięba zorganizowała wycieczkę dla uczniów naszej szkoły: Olsztyn – Pluski - Ostróda.
Oprócz zwiedzania uczniowie brali udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na basenie w Pluskach. Po aktywnie spędzonym czasie pojechali na posiłek do McDonalds’a.
WIECZOREK GIMNAZJALISTÓW
Dnia 16 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół w Zalewie odbył się bal klas trzecich. Absolwenci w eleganckich strojach rozpoczęli zabawę od poloneza. W trakcie imprezy uczniowie mogli posilić się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, wziąć udział w konkursach oraz pobawić się przy dobrej muzyce, która przygotowali pan Jarek Piechotka i Karol Marszelewski.
Zabawa była udana, żal było się żegnać…
ZAJRZYJ DO GALERII: http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=25
OGŁOSZENIE
WYPRAWKA SZKOLNA NA ROK SZKOLNY 2010/2011 na dofinansowanie zakupu podręczników
- dla klas I-III Szkoły Podstawowej w wysokości do 170 zł.
- dla klas II – gimnazjum w wysokości do 310 zł.
O WYPRAWKĘ MOŻE UBIEGAĆ SIĘ OSOBA, KTÓREJ ŚREDNI MIESIĘCZNY DOCHÓD NETTO NA 1 CZŁONKA GOSPODARSTWA DOMOWEGO NIE PRZEKRACZA 351 zł. ZA MIESIĄC POPRZEDZAJĄCY ZŁOŻENIE WNIOSKU.
Wnioski można pobierać w sekretariacie szkoły lub u wychowawców klas.
SZKOŁA PODSTAWOWA
zestaw_podrecznikowsp_2010-2011.pdf
GIMNAZJUM
zestaw_podrecznikow_2010-2011.pdf
Już po raz kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowoej w Zalewie przemienili się w hiszpańskich torreadorów i nie była to klasyczna corrida, ale walka z bykami...ortograficznymi .
I jak każe tradycja, tak i tym razem mieliśmy dwa etapy zmagań: eliminacje i dyktanda finałowe.
Do współzawodnictwa przystąpiła liczna grupa śmiałków, jednak do ścisłego finału zakwalifikowało się 9 uczniów. To z tej grupy wyłoniono "Mistrzów Ortografii 2010".
A oto wyniki konkursu:
Mistrz Ortografii klasy IV: Roksana Segin
II miejsce: Magda Lewańczyk
III miejsce: Karolina Sikora
Mistrz Ortografii klasy V: Kamila Dębińska
II miejsce : Marlena Pełszyk i Ola Głąb
Mistrz Ortografii klasy VI: Agata Segen
II miejsce: Tomasz Zięba
III miejsce: Radek Kowalczyk
Konkurs przygotowały panie: I. Kotowska, J. Sobolewska, W. Żołądkiewicz
W maju br odbył się konkurs matematyczny pod hasłem „Najciekawsza matematyczna gra dydaktyczna”.
Wzięli w nim udział uczniowie kl.IV-V Szkoły Podstawowej. Celem jego było opracowanie i wykonanie gry matematycznej (np. domina, gry planszowej, krzyżówki itp.). Prace można było wykonywać indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. Dopuszczalne było korzystanie z podręczników, zbiorów zadań, Internetu, rad innych osób. Tematyka gier obejmowała program nauczania matematyki w szkole podstawowej. Prace przyjęte do konkursu musiały zawierać: nazwę gry, instrukcję, kartę odpowiedzi i wizytówkę wykonawcy.
Komisja konkursowa w składzie P. Szynaka i P. Zięba oceniły poprawność matematyczną, pomysł i atrakcyjność oraz estetykę wykonania gry.
Pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice:
I. Martyna Piechotka i Kamila Dębińska
II. Aleksandra Głąb i Agnieszka Ostrowska
III. Łucja Żukowska
W konkursie wzięły również udział: Iwona Lichacz, Dominika Bąk, Weronika Gołoś i Natalia Pawłowska.
Wręczenie nagród nastąpi na apelu.
ZAJRZYJ DO GALERII: http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=24&photo=album&start=2#0
Uczniowie I klas gimnazjum na wykładzie jak studenci.
15 czerwca odbył się wykład w ramach projektu” Rozwój przez kompetencje” współfinansowanego przez Unię Europejską .
Wykład prowadzony był przez pracownika Uniwersytetu Białostockiego panią dr Annę Grzelak.
Temat wykładu „Rola pieniądza w gospodarce rynkowej”.
W wykładzie uczestniczyli gimnazjaliści klas pierwszych, ponieważ ta grupa wiekowa jest beneficjentem projektu.
Gimnazjaliści z zainteresowaniem nie tylko wysłuchali wykładu, ale wykazali się podstawową wiedzą ekonomiczną zadając i odpowiadając na pytania.
FESTYN RODZINNY
OBEJRZYJ GALERIĘ:
http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=23&photo=album&galstart=23
III FESTYN RODZINNY
W programie m.in. :
- Występy artystyczne dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Zalewie,
- Wielkie grillowanie, swojskie jadło i ognisko,
- Rozgrywki sportowe,
- Disney channel show,
- Loteria fantowa,
- Kramiki ze słodkościami i gorącymi napojami,
- Stoiska z domowymi przysmakami,
- Punkt medyczny (pomiar ciśnienia i cukru),
- Jazda konna, kucyki i przejazd bryczką
i wiele innych atrakcji
Organizatorzy:
Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Zalewie,
Rada Rodziców i Rodzice,
Uczniowie Zespołu Szkół w Zalewie.
OTWARCIE IMPREZY O 9:00
ZAPRASZAMY!!!
ETNOGRAFICZNO - POLIGRAFICZNO - ZOOLOGICZNA WYCIECZKA DO OLSZTYNA
8 czerwca 2010 roku o godzinie 7:00 uczniowie SP wyruszyli na wycieczkę do Olsztyna.
Pierwszy przystanek miał miejsce w Muzeum Warmii i Mazur, gdzie odbyły się warszataty garncarskie. Uczniowie po godzinnej zabawie z gliną mogli zabrać wytwory swych rąk ze sobą. Prowadzący byli pod ogromnym urokiem niektórych dzbanków, kubków i garnków.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Olsztyńskiego, gdzie rolę przewodnika pełniła pani D. Kossakowska, która doskonale wywiązała się z zadania dokładnie oprowadzając nas po komnatach oraz wyprowadzając nas nawet na wieżę przyprawiającą o zawrót głowy. Tam też mogliśmy obejrześ słynne "zalewskie monety".
Po wyczerpującej wędrówce wszystkim należała się przerwa na niezbyt zdrowe drugie sniadanie w McDonalds, podczas któtego towarzyszyły nam gołębie podjadające jedzenie (w szczególności Karolowi:-))
Następnie odwiedzilismy Dom Gazety Olsztyńskiej, gdzie wysłuchaliśmy dłuuuuugiego wykładu na temat historii czasopism, dowiedzieliśmy sie czym jest akcydens, afisz, czy kolumna oraz kim jest np. zecer. Mieliśmy też mozliwość wydrukowania własnej "gazety".
Ostatnią bazą było Muzeum Przyrody, gdzie wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach pt. "Tropiciele", a niektórzy nawet wygrali nagrody.
Powrót był równie interesujacy. Awaria prądu w AquaParku w Ostródzie zmusiła nas do zmiany planów i zamiast pływać - udaliśmy się ponownie do McDonalds'a.
Po tym jedenastogodzinna wycieczka dobiegła końca.
ZAPRASZAMY DO GALERII:
"Święto Ziemi " i Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej
Tegoroczne obchody Święta Ziemi połączono z najcudowniejszym ze świąt - Dniem Dziecka.
Program artystyczny przygotowany przez podopiecznych pani Danuty Kossakowskiej ukazał wszystkim młodym ludziom zagrożenia płynące z niewłaściwego "eksploatowania" naszej matki. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały jej reanimację i wszelkie działania mające na celu poprawienie jej stanu.
Później zaopatrzone w słodycze ufundowane przez Radę Rodziców, Samorząd Szkolny i Dyrekcję Zespołu Szkół udały się na Przedpołudnowy Seans Filmowy, a uczniowie klas I -III tradycyjnie wrócili do "małej szkoły", aby tam wraz z wychowawcami i rodzicami uczcić swoje święto.
Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny
Dnia 2 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół w Dobrzykach odbył się X Gminny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny dla klas III SP pod hasłem "Pszczoła miodna i dzika". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III wraz z opiekunem panią Zofią Witkowską, która przygotowała dzieci do konkursu.
Zwyciężyli uczniowie naszej szkoły zajmując I miejsce i uzyskując 33 punkty. Okazali się najlepsza drużyną w odpowiedziach ustnych, konkurencjach sprawnościowych oraz w dopingu. Uzyskali również najwięcej punktów za wykonanie posteru na temat "Rośliny miododajne". Dodatkową nagrodą, tylko dla naszej szkoły, było wyróżnienie klasy za najciekawsze i najładniejsze stroje - pszczółki.
Uczniowie oraz nauczyciel i szkoła zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.
Gratulujemy!!!
KOCHAM CIĘ POLSKO
SZKOLNA EDYCJA ZNANEGO PROGRAMU TELEWIZYJNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W ZALEWIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Dnia 01.06 o godzinie 10.00 w Gimnazjum w Zalewie rozpoczęła się szkolna edycja programu telewizyjnego „Kocham Cię Polsko”, który poprowadziła para uczniów z klasy IIIE- Dżesika Frygier i Michał Kawecki. Nad całością przygotowań i przebiegiem czuwały panie Ewa Balkowska i Kamila Skórka. Udział wzięli wylosowani uczniowie poszczególnych klas gimnazjum, którzy podzieleni byli na 4 drużyny: Czerwonego Kapturka, Kubusia Puchatka, Reksia oraz Pszczółki Mai. Ocenianiem zawodników zajmowało się Jury, składające się z nauczyciela geografii, historii, jęz. polskiego i w-fu, a któremu to przewodniczyła p. wicedyrektor Elżbieta Miedzińska. Do boju uczestników zagrzewali uczniowie gimnazjum wraz z „Kocham Cię Polsko-Band”.
W naszej szkolnej edycji nie zabrakło takich konkurencji jak: poprawna polszczyzna, historia Polski, wiedza o Polsce, kalambury, głuchy telefon oraz licytacje. W trakcie programu drużyny mogły zdobyć dodatkowe punkty odgadując tytuł piosenki oraz wykonawcę.
Najlepiej z zadaniami i poszczególnymi konkurencjami poradziła sobie drużyna Kubusia Puchatka, II miejsce zdobyła drużyna Reksia, na III miejscu uplasowali się zawodnicy z drużyny Pszczółki Mai, natomiast miejsce IV zajęła drużyna Czerwonego Kapturka. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast w czasie przerwy wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek- lody, które ufundował p. Benedykt Bieńkowski z Susza.
W czasie obrad jury, zaprezentowali się nasi uczniowie „Długowłosi Gitarzyści” z własnym utworem.
Mamy nadzieję, że ten Dzień Dziecka upłynął wszystkim uczniom gimnazjum w miłej i radosnej atmosferze i na długo pozostanie w ich pamięci.
ZAJRZYJ DO GALERII:http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=22&photo=album
„Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”
W dn. 27.05.2010r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”, w którym udział brali uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką prac plastycznych, które miały obrazować treść pierwszej książki wypożyczonej z biblioteki szkolnej.
W konkursie wyróżniono prace uczniów: Zofii Mysiakowskiej, Pauliny Przybułek i Jakuba Sobolewskiego.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Prace uczniów można obejrzeć na wystawie w czytelni.
„Szkolna twórczość artystyczna”
Jak co roku nasi uczniowie reprezentowali szkołę biorąc udział w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół, który odbył się 26 maja w M-GCK-u. Na scenie mogliśmy zobaczyć dzieci z koła tanecznego prowadzonego przez panią U. Grodzicką, które zaprezentowały polkę, taniec współczesny oraz poloneza. Przedstawicielką najmłodszej grupy naszej społeczności był uczennica klasy „0” - Gabrysia Szuba, która wykonała piosenkę pt. „Stokrotka”. Dziewczyny z klas IV-V (Kamila Dębińska, Marlena Pełszyk Vb, Martyna Piechotka Vb, Sandra Bilik Vb, Natalia Bielińska Va, Paulina Ronowicz Va Dominika Bąk IV, Roksana Segin IV i Karolina Sikora IV), miłośniczki piosenek z filmów Disneya, zaprezentowały mix piosenek Seleny Gomez, Demi Lovato, Vanessy Haggins oraz Hannah Montany.
Publiczność mogła również wysłuchać występu gitarowego w wykonaniu uczennic, które uczęszczają na zajęcia nauki gry na gitarze do pana P. Grodzickiego (Kamila Dębińska Vb, Martyna Piechotka Vb, Kasia Majewska IIb, Ilona Grzebalska IIb, Patrycja Traszkiewicz IIa, Marlena Klinicka IIa). Wspólnie z nim zagrały i zaśpiewały piosenkę pt. „Ty i ja”. Na scenie pojawili się również laureaci konkursów „W rytmie polskiej piosenki” (Agnieszka Ostrowska Vb i Bartek Klejnowski Ib), „Festiwalu Piosenki Niemieckiej” (Alicja Nidzgorska IIId, Ewelina Małetka IIId) oraz konkursu recytatorskiego „Spotkania z Poezją” (Natalia Pełka IIb, Ilona Grzebalska IIb).
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów i mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli ich podziwiać na scenie.
„Ortografia na słodko”
Okazuje się, że słodkości nie tylko się je, ale również można się dzięki nim uczyć. Przekonali się o tym uczniowie klas I- VI, którzy we wtorek – 25 maja wzięli udział w spektaklu ortograficznym przygotowanym przez aktorów z Torunia, pt.: „Ortografia na słodko”. Przygotowali dla zalewskich uczniów wiele piosenek oraz rymowanek ułatwiających zapamiętanie pisowni najtrudniejszych wyrazów w języku polskim. Oprócz tego pojawiły się również mini-konkursy ze słodkimi nagrodami,
w których nasi uczniowie mogli wykazać się swoja ortograficzną wiedzą.Mamy nadzieję, że ortografia odtąd będzie się kojarzyła uczniom z czymś słodkim.
Mistrz Ortografii 2010
20 maja w gimnazjum odbył się konkurs orotograficzny, którego celem było przypomnienie oraz utrwalenie zasad polskiej pisowni i interpunkcji. Najpierw chętni uczniowie z klas I - III zmierzyli się z tadycyjnym dyktandem na temat przeróżnych ptaków - cudaków, np. piegży, kszyku, pokrzewki, jerzyka i białorzytki. Do finału zakwalifikowała się 5 uczennic, które w II części konkursu rozwiązywały zadania pisemne oraz ustne.
Najwięcej punktów zdobyła, a tym samym Mistrzem Ortografii w gimnazjum została uczennica klasy II A - Agnieszka Dęnińska, II miejsce zajęła uczennica klasy III B - Aneta Grodecka, III miejsce uczennica kl. II B - Natalia Pełka.
Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Konkurs został przygotowany przez p. Elżbietę Mielcarz i p. Wiesława Miedzińskiego.
LEKCJA PRZYRODY I HISTORII W TERENIE
Mimo niesprzyjającej pogody, 18 maja uczniowie klas IV-V Zespołu Szkół w Zalewie wzięli udział w wycieczce. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie skansenu kultury regionalnej w Olsztynku. Młodzież miała okazję obejrzeć mazurskie i warmińskie chaty, kościół z XVII wieku, starą olejarnię, młyn, a nawet odwiedziła w zabytkowej kuźni kowala. Uczniowie rozmawiali również z panią, która od dwudziestu lat pracuje w skansenie na krośnie, wytwarzając przeróżne „cuda” – chodniki, zasłony, obrusy. Pani przewodnik opowiedziała uczniom wiele interesujących faktów na temat obiektów oraz przedmiotów znajdujących się na terenie skansenu.
Kolejnym punktem programu była wizyta w olsztyńskim planetarium, podczas której uczniowie uczestniczyli w lekcji „astronomii” oglądając panoramę nieba olsztyńskiego nocą. Dowiedzieli się również w praktyce na czym polega ruch obrotowy i obiegowy Ziemi, jak wyglądają i nazywają się konstelacje gwiazd, a także zobaczyli zdjęcie rentgenowskie Słońca.
Mamy nadzieję, że wycieczka podobała się wszystkim!
OLIMPIADA PCK
Dnia 15 maja 2010 roku uczniowie Zespołu Szkół w Zalewie w składzie Agnieszka Dębińska, Natalia Pełka i Daniel Bochno pod kierunkiem opiekuna Szkolnego Koła PCK Haliny Kozakiewiczuczestniczyli w XXXII Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK w kategorii szkół gimnazjalnych w Morągu.
Uczestnicy Olimpiady pisali test wiedzy o zdrowiu .Do finału zakwalifikował się uczeń DANIEL BOCHNO,który po ustnym i praktycznym egzaminie zajął zaszczytne II miejsce. Jednocześnie drużyna z Zalewa w klasyfikacji zespołowej zajęła również II miejsce, a uczennica Wioletta Gutkowskaotrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym o tematyce prozdrowotnej .
Serdecznie gratulujemy !
VII FESTIWAL PIOSENKI NIEMIECKIEJ
Dnia 14 maja 2010 w M- GCK w Zalewie odbył się VII Festiwal Piosenki Niemieckiej, w którym udział wzięli również uczniowie Gimnazjum w Zalewie. Wystąpili na scenie z następującym repertuarem niemieckim: Katarzyna Majewska jako solistka z utworem: „Liebe ist.”, TRIO: Agnieszka Dębińska, Ewelina Lewańczyk, Natalia Pełka z piosenką „Irgendwas, das bleibt.”, DUET: Ewelina Małetka i Alicja Nidzgorska z utworem Christiny Stürmer „Ich lebe.” oraz Monika Folgert i Rafał Kochański z utworem „Junk”.
Wszyscy wykonawcy naszego Gimnazjum pokazali się z jak najlepszej strony językowej oraz zaprezentowali wysoki poziom wokalny. Największe uznanie w oczach jurorów zdobyły jednak Ewelina Małetka i Alicja Nidzgorska otrzymując pierwszą w historii Festiwalu nagrodę Grand Prix. To wyjątkowe wyróżnienie wywołało wielką radość i dumę nie tylko samych zwyciężczyń, ale i wszystkich uczestników z naszego Gimnazjum.
Każdy z występujących otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek, a w długiej chwili oczekiwania na wyniki można było posilić się pyszną ciepłą przekąską.
Gimnazjaliści przygotowywali się pod czujnym okiem p. Kamili Skórki.
Wszystkim naszym uczniom, którzy wzięli udział w VII Festiwalu Piosenki Niemieckiej serdecznie gratulujemy!!!
ZAJRZYJ DO GALERII:http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=21
V Edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego
„Mistrz Pięknego Czytania”
W dniu 12.05.2010 r. w Bibliotece Zespołu Szkół w Zalewie odbyła się V Edycja Gminnego Konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”. Udział w nim wzięli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Zalewo.
Zawodnicy musieli przeczytać przygotowany fragment swojej ulubionej książki, przedstawić jej reklamę. oraz przeczytać tekst bez przygotowania.
Gościem specjalnym był Pan Edward Całka – filatelista oraz miłośnik literatury podróżniczej i przygodowej – który pokazał uczniom swoje filatelistyczne zbiory i przeczytał fragment ulubionej książki.
A oto Mistrzowie Pięknego Czytania:
klasa IV
I Roksana Segin ZS Zalewo
II Zuzanna Jabłońska ZS Dobrzyki
III Julia Kocięda SP Barty
IV Dominika Żłób ZS Boreczno
klasa V
I Kamila Dębińska ZS Zalewo
II Sylwia Makoś ZS Dobrzyki
III Wojciech Pietrusiński SP Barty
IV Patrycja Jobczyk ZS Boreczno
klasa VI
I Martyna Giziewicz ZS Dobrzyki
II Tomasz Zięba ZS Zalewo
III Martyna Sadowska SP Barty
IV Jolanta Kozakiewicz ZS Boreczno
Fundatorem nagród była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zalewie.
ZAJRZYJ DO GALERII: http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=19&photo=album&down=0#1
Sukces młodych strażaków z Zespołu Szkół w Zalewie w Gminnych eliminacjach sportowo – pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Strażackich
Eliminacje gminne odbyły się w dniu 11.05.2010 r na stadionie miejskim , uczestniczyło w nich osiem Młodzieżowych Drużyn Strażackich . Zespół Szkół w Zalewie i jednocześnie OSP Zalewo reprezentowało cztery drużyny w następującym składzie :
I . Szkoła Podstawowa – dziewczęta :
- Berk Ewelina
- Berk Paulina
- Bielińska Natalia
- Gołoś Karolina
- Klimowicz Wioletta
- Kosydar Natalia
- Kuzioła Patrycja
- Lewandowska Klaudia
- Ronowicz Paulina
II. Szkoła Podstawowa – chłopcy :
- Kaczmarek Tomasz
- Szramowski Kordian
- Klonowski Wojciech
- Makieła Karol
- Koziełowicz Patryk
- Kozubek Przemysław
- Przybułek Karol
- Bąk Bartosz
- Witos Marcin
- Szóstek Bartłomiej .
III. Gimnazjum – dziewczęta :
- Grzebalska Ilona
- Jurkiewicz Marcelina
- Langowska Ania
- Lepich Dominika
- Lewańczyk Ewelina
- Majewska Katarzyna
- Ostrowska Monika
- Pełka Natalia
- Stryjek Edyta.
IV. Gimnazjum – chłopcy:
- Bieliński Jakub
- Karpiński Przemysław
- Kowaliki Krzysztof
- Pełka Jakub
- Ruciński Marcin
- Ruciński Przemysław
- Tankielun Maciej
- Schramke Marcin
- Zeller Rafał
- Kleinowski Konrad
- Gawron Adrian .
Zawody zostały rozegrane zgodnie z regulaminem Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF . W rywalizacji bezkonkurencyjne okazały się drużyny dziewcząt zajmując:
I miejsce – dziewczęta z gimnazjum ,
II miejsce – dziewczęta ze szkoły podstawowej .
Natomiast chłopcy zajęli:
II miejsce – chłopcy z gimnazjum ,
IV miejsce –chłopcy ze szkoły podstawowej .
Młodzież do zawodów przygotowywał druh Jan Lichacz.
Drużyna dziewcząt z gimnazjum będzie reprezentowała Zespół Szkół i OSP w Zalewie na eliminacjach powiatowych w Iławie w dniu 23.05.2010.
Wszystkie drużyny otrzymały z rąk Burmistrza pamiątkowe dyplomy i dużą porcję słodkości .
Oficjalna prezentacja zwycięskich drużyn z zawodów sportowo-pożarniczych , uczestników Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz uczestników konkursu plastycznego wraz z wręczeniem nagród nastąpi na uroczystym spotkaniu z okazji przyjęcia przez OSP Zalewo nowego samochodu strażackiego .
ZAJRZYJ DO GALERII: http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=20
„XXVIII Spotkania z poezją” w Iławie
8 maja 2010 roku uczniowie, którzy zostali wybrani podczas eliminacji gminnych, reprezentowali naszą gminę oraz szkołę w powiatowym konkursie recytatorskim (Natalia Pełka, kl. IIb gim., Angelika Kotowicz, kl. IIIb Gim., Karolina Majewska kl III SP, Kuba Sobolewski kl I SP oraz Roksana Segin klasa IV SP).
O godzinie 10-tej rozpoczął się konkurs, na który przybyli najlepsi „recytatorzy” z całego powiatu, ich rodzice oraz nauczyciele. Atmosfera była świetna a organizatorzy robili wszystko, aby uczestnicy czuli się swobodnie oraz miło. Przez kilka godzin wszyscy zgromadzeni w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Iławie wysłuchali kilkudziesięciu interpretacji wybranych utworów literatury polskiej oraz poezji śpiewanej.
Jury miało trudne zadanie, ponieważ uczestnicy byli naprawdę świetnie przygotowani. Gratulujemy serdecznie naszym uczniom wytrwałości! A oto wyniki:
- Natalia Pełka , kl. IIb - (przy akompaniamencie Ilony Grzebalskiej, kl. IIb) – wygrała w kategorii poezja śpiewana i będzie reprezentowała powiat oraz naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich;
- Angelika Kotowicz, kl. IIIb – gimnazjum – wyróżnienie;
- Kuba Sobolewski, kl. I - kl. I-III SP – wyróżnienie.
Jeszcze raz gratulujemy serdecznie wszystkim naszym uczniom, którzy w tym roku przystąpili do konkursu „Spotkania z poezją” i zapraszamy za rok!!!
PROJEKT „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE”
W dniu 30 kwietnia rozpoczęły się pozalekcyjne zajęcia z uczniami klas I gimnazjum w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską .
Projekt oferuje uczniom bezpłatny udział w atrakcyjnych zajęciach Szkolnych Zespołów Kompetencyjnych organizowanych w szkole w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych lub przedsiębiorczości prowadzonych przez nauczycieli szkół ,jak również kadrę dydaktyczna uczelni wyższych.
Dwie 10 osobowe grupy uczniów w trakcie 3 kolejnych lat szkolnych począwszy od II semestru roku szkolnego 20092010 aż do czerwca 2012 będą rozwijać swoje kompetencje, korzystając z nowych narzędzi i rozwiązań edukacyjnych.
Oprócz zajęć pozalekcyjnych oferowanych jest wiele innych edukacyjnych atrakcji takich jak. : festiwale naukowe, wykłady pokazowe czy uczestnictwo w forach, grupach dyskusyjnych itp.
Uczniowie w ramach zajęć pozalekcyjnych będą pracowali zespołowo z wykorzystaniem metody projektowej, rozwijając swoje kompetencje w oparciu o przygotowany projekt korzystając z zakupionego w ramach projektu nowoczesnego sprzętu dydaktycznego( tablica interaktywna, laptop, aparat cyfrowy), oraz materiałów e- learningowych zamieszczonych na portalu.
W ramach projektu uczniowie będą mieli możliwość poznać i współpracować z kadrą dydaktyczną uczelni wyższych podczas zajęć w szkołach, jak również za pośrednictwem portalu w ramach mentoringu, forum czy też grup dyskusyjnych.
Święto Konstytucji
Z okazji zbliżającego się święta 3 Maja – uczniowie gimnazjum przygotowali i 30 kwietnia przedstawili program artystyczny prezentujący historię tej znaczącej dla Polaków daty.
W apelu udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Podczas apelu wręczono również nagrody dla osób wyróżnionych w konkursie "Korony Polskich Piastów"
Ostatni tydzień dostarczył sporo emocji trzecioklasistom, którzy pisali przez 3 kolejne dni swoje pierwsze w życiu egzaminy:
27 IV – egz. z części humanistycznej
28 IV – egz. z części matematyczno-przyrodniczej
29 IV – egz. Z języka obcego (angielskiego)
Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że poradzili sobie z tymi słynnymi już radioaktywnymi biedronkami.
KLIKNIJ, ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ: http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=18&photo=album
Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej z Zalewa wzięli udział w akcji „Sprzątanie Brzegów Lasów i Jezior”.
O godzinie 9.00 wraz z opiekunami wyruszyli w swoje rejony. Sprzątnięte zostało Osiedle Wileńskie, ulica Kolejowa, Sienkiewicza oraz brzegi jeziora Ewingi.
Po pracy wszyscy zebrali się na stadionie miejskim, aby odpocząć i wspólnie się pobawić. Było ognisko, kiełbaski oraz zabawy sportowe.
W bardzo dobrych nastrojach wszyscy wrócili do domu.
KLIKNIJ, ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ: http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=17&photo=album
XXVII SPOTKANIA Z POEZJĄ
23. kwietnia w Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Zalewie odbył sie gminny konkurs recytatorski. Przewodniczącym jury był pan Andrzej Lewicki goszczący w Zalewie już po raz czwarty, który jak zwykle służył cennymi wskazówkami młodszym i starszym recytatorom.
W grupie najmłodszej wyróżnienia otrzymali: Jakub Sobolewski i Karolina Majewska.
W grupie średniej najlepsza okazała się Roksana Segin.
W kategorii uczniów gimnazjum wyrózniono Angelikę Kotowicz.
W zakresie poezji śpiewanej wytypowano Natalię Pełka z akompaniamentem Ilony Grzebalskiej.
To właśnie oni reprezentować będą naszą gminę w Iławie podczas etapu powiatowego.
Gratulujemy zwycięzcom, zachęcamy do czytania poezji, a także do podejmowania prób własnej twórczości. Zapraszamy również za rok na kolejne "Spotkania z Poezją".
Pasowanie na Czytelnika
W dniu 21.04.2010r. uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Zalewie zostali Pasowani na Czytelnika. W czasie uroczystości uczniowie zapoznali się ze szkolną biblioteką. Mali czytelnicy dokładnie obejrzeli jak wygląda czytelnia i wypożyczalnia, a nauczyciel -bibliotekarz wyjaśnił jak należy korzystać z pomieszczeń bibliotecznych. Po uroczystości Pasowania na Czytelnika, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do ksiązki, a następnie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczył książkę.
Na zakończenie uroczystości grupa uczniów z kl. V a i V b przedstawiła inscenizację pt. „O królewnie, która się nudziła”.
MISTRZ PIEKNEGO CZYTANIA - eliminacje
Od poniedziałku do środy uczniowie klas IV -VI poddawani byli próbom umiejętności czytelniczych, gdyż polonistki: p. I. Kotowska, p. J. Sobolewska i p. W. Żołądkiewicz, przeprowadzały eliminacje do gminego konkursu organizowanego w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" pod nazwą "Mistrz Pięknego Czytania".
Tradycją stało się, iż uczniowie chętnie uczestniczą w tego typu konkursach i w związku z tym eliminacje przeprowadza się dwuetapowo. W tym roku do zmagań przystąpiło 20 uczniów z naszej szkoły
KLASA IV:
Edyta Skobisz
Roksana Segin
Przemek Michlewicz
Kamil Stalewski
Weronika wacławiakKLASY V:
Patrycja Starek
Ania Kotowska
Kinga Semkowska
Martyna Piskorowska
Kamila Dębińska
Marlena Pełszyk
Martyna PiechotkaKLASY VI:
Tomek Zieba
Radek Kowalczyk
Karol Pakieła
Wojtek Klonowski
Sandra Piskorowska
Patrycja Kuzioła
Patryk Koziełowicz
Bartek BąkBronić honoru szkoły podczas gminnego konkursu "Mistrz Pięknego Czytania" będą:
Roksana Segin
Kamila Dębińska
Tomasz Zięba
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Święto poezji w Zespole Szkół w Zalewie
W czwartek 15 kwietnia uczniowie ZS wzięli udział w szkolnych eliminacjach do gminnego Konkursu Recytatorskiego.
O godzinie 10.00 odświętnie ubrani, przejęci i gotowi do „walki” zgromadzili się w czytelni, aby zaprezentować przygotowany przez siebie utwór, a gimnazjaliści – 2 utwory.
Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich recytacji wyróżniła następujących uczniów:
gr. I – Ala Szramowska, Karolina Majewska, Kuba Sobolewski;
w II grupie – Roksana Segin, Kamila Dębińska, Klaudia Lewandowska;
w gr. III – Agnieszka Dębińska, Angelika Kotowicz, Kasia Majewska.
Wymienieni uczniowie będą 23 kwietnia reprezentować naszą szkołę w gminnych „ Spotkaniach z Poezją”.
ZAJRZYJ DO GALERII http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=15
Apel poświęconym ostatnim tragicznym wydarzeniom oraz przybliżający historię zbrodni katyńskiej
Uczniowie Zespołu Szkół w Zalewie uczcili pamięć ofiar minutą ciszy na specjalnym, okolicznościowym apelu poświęconym ostatnim tragicznym wydarzeniom oraz przybliżającym historię zbrodni katyńskiej.
Głos zabierał również ks. proboszcz Stanisław Gajewski, który wspominał zmarłych.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie tego spotkania, wyrażając jednocześnie nadzieję, że była to dla nas wszystkich lekcja historii, lekcja patriotyzmu, ale także chwila, która skłoni nas do refleksji nad sobą, sensem życia i jego kruchością. Na zakończenie pani dyrektor przywołała słowa ks. Jana Twardowskiego:„Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”
ZDJĘCIA Z APELU: http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=13
10 kwietnia 2010 - wielka tragedia pod Smoleńskiem.
W katastrofie lotniczej polskiego samolotu rządowego zginął prezydent Lech Kaczyński i 87 innych, najważniejszych w państwie osób.
Zginęła także cała ośmioosobowa załoga samolotu.O godz. 18:00 w sobotę w całym kraju formalnie rozpoczęła się żałoba narodowa, która będzie trwać do niedzieli 18 kwietnia.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Na czas trwania żałoby odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
Przedsiębiorczy gimnazjaliści działają
Grupa przedsiębiorczych gimnazjalistów z klasy IIId: Ewelina Małetka, Alicja Nidzgorska, Joanna Pytlarczyk, Karol Kopczyński, Krystian Igielski pod opieką p.M. Jaworskiej zrealizowali przedsięwzięcie „Ogniwa natury”, które rozpoczęli w listopadzie 2009r.
Głównym celem była współpraca z osobami niepełnosprawnymi.
Gimnazjaliści przygotowali: materiały, projekty, narzędzia i wspólnie z podopiecznymi świetlicy terapeutycznej w Zalewie wykonali karmniki i budki lęgowe.
Zakończeniem realizacji wspólnych działań był wyjazd 6 kwietnia 2010 r. do siedziby Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Gór Dylewskich w Jerzwałdzie, gdzie odbyła się bardzo ciekawa pogadanka na temat budek lęgowych.
W czasie pobytu przekazano wykonane budki, z których jedna została od razu powieszona.
Spotkanie zakończyło się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
GALERIA ZDJĘĆ: http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=14
Pierwsze koty za płoty
Sprawdzian już za nami
8 kwietnia 2010 roku o godzinie 9:00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalewie przystąpili do sprawdzianu, przeprowadzanego w ostatnim roku nauki.
Jest on powszechny i obowiązkowy co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie
. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły.
Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnieć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności:
- czytania,
- pisania,
- rozumowania,
- korzystania z informacji,
- wykorzystywania wiedzy w praktyce.Na wyniki musimy poczekać do końca maja.
Aby obejrzeć tegoroczny arkusz - KLIKNIJ W LINK -> 2010.pdf
Powiatowy sukces Daniela Bochno
26 marca 2010 r. w Iławie odbyły się Eliminacje Powiatowe XXXIII Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w których uczestniczył uczeń klasy trzeciej gimnazjum Zespołu Szkół w Zalewie - Daniel Bochno. Eliminacje powiatowe składały się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Po dokonaniu oceny prac pisemnych, Daniel zakwalifikował się do etapu ustnego. W finale odpowiadał na pytania turniejowe i w wyniku rozgrywek finałowych uplasował się na drugim miejscu w powiecie. Zabrakło mu ułamka punktu do pierwszego miejsca i możliwości reprezentowania Powiatu Iławskiego w eliminacjach wojewódzkich.
Daniel Bochno, począwszy od szkoły podstawowej, rok rocznie uczestniczy w tym turnieju, posiada bardzo dużą wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po raz kolejny był finalistą eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Opiekę i pomoc w przygotowaniach do TWP sprawował druh Jan Lichacz.
XXXIII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
W dniu 12 marca odbyły się eliminacje gminne XXXIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Zespół Szkół w Zalewie reprezentowali uczniowie:
Szkoły Podstawowej:
1. Bąk Bartek
2. Koziełowicz Patryk
3. Kozubek Przemysław
4. Napiórkowska Patrycja
5. Pakieła Karol
6. Piskorowska Sandra
7. Segen Agata .
Gimnazjum :
- Bochno Daniel
- Krajewski Piotr
- Pietrusińska Joanna
- Porębska Alicja
- Sędłak Paulina
- Woźniak Iza
Eliminacje składały się z dwóch etapów, pisemnego, w ramach którego młodzi adepci wiedzy pożarniczej rozwiązywali testy oraz finałów ustnych .
Po dokonaniu oceny prac pisemnych do finału w pierwszej grupie wiekowej (szkoły podstawowe) zakwalifikowali się Patryk Koziełowicz i Przemek Kozubek, którzy równocześnie zajęli pierwsze miejsce z liczbą punktów 20, oraz z drugiego miejsca Karol Pakieła z liczbą punktów 19. Natomiast w drugiej grupie wiekowej (gimnazja) do finału zakwalifikowali się z trzeciego miejsca Daniel Bochno (22pkt), czwartego Piotr Krajewski (21pkt), a z piątego Alicja Porębska (20pkt).
W wyniku eliminacji ustnych, chłopcom w pierwszej grupie wiekowej nie udało się zakwalifikować do eliminacji powiatowych, był to ich pierwszy start i trochę zjadła ich trema. Natomiast w drugiej grupie wiekowej pomyślnie przeszedł finałowe eliminacje gminne Daniel Bochnoi będzie reprezentował Zespół Szkółw Zalewie w eliminacjachpowiatowych XXXIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Iławie, które odbędą się 26 marca 2010r.
Opiekę i przygotowanie merytoryczne nad młodzieżą sprawował druh Jan Lichacz.
"Zostań omnibusem mitologicznym"
28 marca 2010 roku (sobota) w Zespole Szkół w Zalewie odbył się indywidualny konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV – VI SP pod hasłem “Zostań omnibusem mitologicznym”. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z pięciu okolicznych szkół (Barty, Boreczno, Dobrzyki, Małdyty, Stary Dzierzgoń) oraz z Zalewa.Konkurs podzielony został na dwie części: test eliminacyjny, który wyłonił sześciu finalistów oraz konkurencje finałowe. W trakcie konkursu zawodnicy musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami sprawdzającymi ich znajomość mitologii. Okazało się, że uczniowie zostali świetnie przygotowani i są prawdziwymi znawcami mitologii. Jednak najlepszymi prawdziwymi omnibusami zostali:
- Martyna Giziewicz – SP w Dobrzykach – I miejsce;
- Marlena Antczak – SP w Dobrzykach – II miejsce;
- Karolina Witowska – SP w Małdytach – III miejsce;
- Marlena Jędrzejczak – SP w Starym Dzierzgoniu – IV miejsce;
- Dawid Gadomski – SP w Bartach – V miejsce;
- Karolina Grzeszczak – SP w Małdytach – VI miejsce.
Gratulujemy!!!
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami oraz jury zostali zaproszeni na poczęstunek.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom oraz ludziom dobrej woli, którzy wsparli konkurs.
Zajrzyj do albumu
KLIKNIJ: http://zszalewo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=12
Akademia Uczniowska. Projekty matematyczno – przyrodnicze w gimnazjach to nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym w ramach szkolnych kół naukowych realizowane są zajęcia dodatkowe z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. W naszym gimnazjum takie koło naukowe prowadzi pani Aneta Zięba. Przeznaczone jest ono dla uczniów klas pierwszych.
Pani Zięba bierze udział w kursach on-line rozwijających wiedzę i umiejętności potrzebne do stosowania w przekazywaniu wiedzy metod pomagających rozwijać między innymi kompetencje kluczowe uczniów. Uczniowie przeprowadząją obserwacje i eksperymenty związane z programem nauczania oraz przygotują projekty wzajemnego nauczania.
W marcu odbyły się pierwsze zajęcia , na których uczniowie pod opieką nauczyciela wykonali eksperyment łączący wiedzę matematyczną z fizyczną.
Dzięki zajęciom prowadzonym nowymi metodami uczniowie zaczną częściej wykorzystywać w szkole samodzielne myślenie.
Młodzież na lekcjach przeprowadzanych zgodnie ze wskazówkami z kursu pracuje chętniej niż na lekcjach prowadzonych tradycyjnymi metodami. Takie zaangażowanie ze strony uczniów daje motywację także samym nauczycielom.
W dalszych zajęciach uczniowie z różnych województw pracujący nad tym samym zagadnieniem będą współpracować on-line. Eksperymenty, obserwacje i projekty wykonane przez uczniów będą prezentowane na forum szkoły oraz na specjalnie przygotowanej platformie internetowej.
Wiosna, wiosna...
Tego dnia uczniowie klas IV -VI w asyście radiowozu policyjnego przemaszerowali ulicami Zalewa prezentując dwie solidnie wykonane marzanny. Kukły zostały skutecznie spalone i zwodowane, co z pewnością przyczyni się do rychłego nadejścia wiosny.
Radosne okrzyki i śpiewy rozbrzmiewały na ulicach naszego miasteczka budząc ogólne zainteresowanie. Mijający nas mieszkańcy serdecznie machali, a uśmiechy nie znikały z ich twarzy. Oby tak pozostało przez całą wiosnę.
Zajrzyj do albumu fotograficznego http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=11&photo=album
Zdobywamy Kilimandżaro
Tego dnia uczniowie klasy pierwszej SP spotkali się z panem Marcinem Sobolewskim (tatą jednego z uczniów tej klasy) - tegorocznym zdobywcą Kilimandżaro w Afryce.
Pan Marcin w czasie ponad dwugodzinnego spotkania pokazał niezwykle ciekawe zdjęcia wykonane podczas wyprawy, prezentujące zarówno ludzi Afryki, jak i przeróżne zwierzęta i cudowną roślinność. Po takim spotkaniu uczniowie wiedzą jak wygląda m.in. chata masajska, jakie owoce rosną w Afryce, jak polują zwierzęta i dlaczego niektóre z nich są cały czas oblepione błotem,
W dalszej części spotkania uczniowie poznali trasę wyprawy na Kilimandżaro, wzrokowo "zdjęcie za zdjęciem" zdobywali szczyt, na którym w końcu załopotała flaga Polski. W czasie "zejścia" ze szczytu otrzymali na pamiątkę kawałek powulkanicznej skały Kilimandżaro.
Zadając liczne pytania p. M. Sobolewskiemu uczniowie dowiedzieli się jakie są waerunki życia w czasie wyprawy.
Podczas tego spotkania pan M. Sobolewski pokazał uczniom sprzęt niezbędny podczas wyprawy: 3 rodzaje butów, raki (kolce), liny, kask, plecak, okulary, różnego rodzaju linki z zabezpieczeniami, które montuje się w skałach dla bezpieczeństwa i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy.
Na zakończenie zdobywca Kilimandżaro podarował dzieciom różne rodzaje smacznych orzeszków przywiezionych z Afryki, zaś uczniowie wraz z wychowawczynią p. Urszulą Grodzicką podziękowali za spotkanie, wręczyli słodką niespodzianke oraz życzyli zdobycia jeszcze wielu innych szczytów umawiając się już dziś na kolejne spotkania.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym !!!!
http://http://zszalewo.edupage.org/photos/?gallery=10&photo=album
W KRAINIE PRZYGÓD
Było to kolejne z cyklu spotkanie z książką.
Tym razem uczniowie klas IV -VI w konkursie plastycznym i literackim prezentowali poznane przez siebie lektury.
Klub Miłośników Książek przedstawił scenkę z przychodni doktora Paj Hi Wo, a gość specjalny - Pan Wiesław Miedziński zdradził kilka tajemnic ze swoich przygód z książkami.
Zakończeniem była dyskoteka ostatkowa osładzana ciastami upieczonymi przez mamy uczestników spotkania.
"Słoneczna Brazylia w środku zimy"
Zabawę karnawałową klas IV-VI rozkręcał samorząd szkolny. Wśród dźwięków samby, salsy i innych gorących rytmów uczniowie nie odbiegający wyglądem od uczestników karnawału w Rio szaleli na sali gimnastycznej.
Zabawę uświetniały liczne zabawy i konkursy. Nagrody pozyskano od Rady Rodziców oraz środków włanych SU.
Królową balu została Weronika Wacławiak, na króla powołano Jarosława Lichacza. Oboje byli zaskoczeni, lecz uraczyli nas pięknym tańcem.
TAK SIĘ BAWI „MAŁA SZKOŁA”…
Mimo mroźnej zimy i niskich temperatur atmosfera, która panowała podczas choinki noworocznej klas 0-III Szkoły Podstawowej w Zalewie, była bardzo gorąca. 13 stycznia od godz. 13.30 uczniowie oraz ich wychowawczynie i rodzice brali udział w zabawie karnawałowej. Wszystkim dopisywał dobry humor, a przebrania uczniów były naprawdę niezwykłe. W trakcie zabawy zostałzorganizowany konkurs na króla i królową balu. Największe wrażenie na jurorach wywarły stroje Karoliny Majewskiej z klasy III oraz Pawła Michlewicza z klasy IIa. Zwycięzcy zostali oczywiście nagrodzeni, ale wszystkie dzieci biorące w udział w zabawie otrzymały słodki upominek.
W trakcie zabawy uczniowie wraz z rodzicami mogli usiąść do wspólnego poczęstunku, który był zorganizowany w każdej klasie. Nie obyło się również bez Mikołaja! Obdarował on oczywiście
wszystkie dzieci paczkami.Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa będzie równie udana.
Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Program artystyczny przygotowali uczniowie Zespołu Szkół pod bacznym okiem Pani Elżbiety Mielcarz i Pani Anny Szynaka.
Nowoczesna wersja "Opowieści Wigilijnej" przybliżyła wszystkim świąteczną tematykę nastrajając przy tym pozytywnie do nadchodzącej wieczerzy wigilijnej.
Wszyscy uczniowie otrzymali też słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.
"Mikołaje i Mikołajki"
Tego dnia uczniowie zgromadzili się licznie w bibliotece szkolnej na kolejnych z cyklu spotkaniach z książką.
Koło Miłośników Książek przedstawiło prezentację multimedialną opowiadającą o świętym Mikołaju.
Gościem specjalnym była Pani Elżbieta Mielcarz, która przeczytała fragmenty swoich ulubionych książek i opowiedziała zebranym o swoich wspomnieniach z dzieciństwa.
"Świeto Pluszowego Misia"
Uczniowie po raz drugi uczestniczyli w spotkaniach z książką. Tym razem hasłem przewodnim były misie w literaturze. Okazało się, że jest ich naprawdę sporo.
Uczniowie uczestniczyli w konkursie czytelniczym dotyczącym wiedzy na temat książki "Kubuś Puchatek" Alana Alexandra Milne. Mistrzem w tej konkurencji został Przemysław Kozubek z klasy Va.
Gościem specjalnym była Pani Elżbieta Miedzińska, która przeczytała fragment utworu A. A. Milne pt. "Chatka Puchatka".
"U krasnoludków"
Spotkania z książką
Spotkanie czytelnicze „ U krasnoludków” rozpoczęło serię spotkań czytelniczych z książką w Zespole Szkół – Szkoła Podstawowa w Zalewie. Głównym celem organizowanych spotkań z książką jest rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz włączanie się w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Przy realizacji przedsięwzięcia udział wzięli poloniści z Zespołu Szkół w Zalewie pani Iwona Kotowska, pani Julita Sobolewska i pani Wioletta Żołądkiewicz oraz nauczyciel bibliotekarz pani Jolanta Kacprzyk, która była autorem pomysłu organizowanych spotkań z książką.
Pierwsze spotkanie miało na celu przybliżyć uczniom szkoły podstawowej tematykę utworów, w których główną rolę odgrywały krasnoludki. Były to przede wszystkim baśnie Braci Grimm oraz Hansa Christiana Andersena. Zanim odbyło się spotkanie uczniowie mieli za zadanie wykonać postać krasnoludka dowolną techniką plastyczną oraz napisać opowiadanie, którego głównymi bohaterami miały być krasnoludki. Oprócz tego ogłoszony został konkurs na najciekawszą zakładkę do książki oraz zabawa w literackiego detektywa. Wbrew oczekiwaniom uczniowie przygotowali wiele prac plastycznych, napisali świetne opowiadania a komisja konkursowa miała nie lada kłopot z wytypowaniem najlepszych prac. Podczas spotkania - 26 X 2009r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów oraz rozdanie nagród. Wszyscy przybyli mieli również okazję obejrzeć inscenizację teatrzyku pt. „Z przygód krasnala Hałabały”, którą przygotowała pani Jolanta Kacprzyk wraz z uczniami klasy Va . Mieli też okazję wysłuchać jak gość specjalny – pani dyrektor Joanna Lichacz czyta fragment ulubionej baśni o krasnoludkach, recytuje wiersz (oczywiście o krasnoludku:) oraz wspomina swoje dzieciństwo związane z książką oraz baśnie czytane przez jej tatę.
Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat treści baśni biorąc udział w konkursach błyskawicznych oraz uczestnicząc w dyskotece, która była główną nagrodą dla wszystkich, którzy tak ciężko pracowali, przygotowując się do spotkania czytelniczego.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wspierali naszą akcję!
Szczególne podziękowania dla Rady Rodziców w Zespole Szkół w Zalewie oraz świetlicy szkolnej, bez wsparcia finansowego których nasze spotkanie z książką nie doszłoby do skutku :]
25 rocznica nadania imienia Szkole Podstawowej
Święto Patrona Szkoły - Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pasowanie Pierwszoklasistów