Nowa galeria DZIEŃ PROFILAKTYKI W KLASACH I-III została dodana do albumu fotograficznego
DZIEŃ PROFILAKTYKI W KLASACH I-III
- 11
WSPANIAŁYCH FERII ZIMOWYCH
Z okazji ferii zimowych, życzymy Wam, drodzy Uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.
BAL KARNAWAŁOWY 2025
Nowa galeria BAL KARNAWAŁOWY 2025 została dodana do albumu fotograficznego
17
DZIEŃ PROFILAKTYKI
Nowa galeria DZIEŃ PROFILAKTYKI została dodana do albumu fotograficznego
27
SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI
Dnia 23.01. w Zespole Szkół w Zalewie zorganizowany został Szkolny Dzień Profilaktyki. Hasłem tego dnia było: „Dbam o zdrowie, mam to w głowie.”
Główny cel to propagowanie zdrowego stylu życia i uświadamianie uczniom, jak ważna jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna w życiu młodego człowieka. Uczniowie wraz z opiekunkami p. Ziemiec, p.Lichacz i p. Szmygiel przygotowywali zdrowe śniadanie-kanapki, desery oraz owocowo-warzywne przekąski.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją p. Agnieszki Kozłowskiej z Sanepidu w Iławie, na temat zdrowego stylu życia.
Były również potyczki sportowe prowadzone przez p. Fabiana Wieliczko, łamigłówki i krzyżówki przygotowane przez p. Ewę Balkowską i Monikę Szmygiel oraz quiz wiedzy Kahoot przeprowadzony przez p. Paulinę Szlachtowicz.
Każda z klas wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez psychologów p. Magdalenę Pachucką, p. Filipa Czajkowskiego, p. Jakuba Andruszkiewicza.
Pan dzielnicowy Damian Mucha przypomniał wszystkim uczniom o bezpiecznym zachowaniu w czasie ferii w domu, na ulicy oraz w intrenecie.
Dużą popularnością cieszyły się animacje taneczne - układy taneczne pod czujnym okiem Leny Żabkiewicz i Hani Pask z klasy VII b.
Przygotowane kanapki w ramach realizacji programu Trzymaj Formę uczniowie zjadali z wielkim apetytem. To przykład na to, że najzdrowsze i najsmaczniejsze są wyroby robione własnoręcznie!
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.
Koordynatorem Szkolnego Dnia Profilaktyki była pani pedagog Kamila Frączkowska.
Rusz się z mózgiem
Nowa galeria Rusz się z mózgiem została dodana do albumu fotograficznego
14
RUSZ SIĘ Z MÓZGIEM
W środę 22 stycznia 2025 roku uczniowie klas Ia i I b uczestniczyli w spotkaniu w ramach projektu "Rusz się z mózgiem", realizowanym przez uczniów X Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie.
Nasi uczniowie mieli możliwość poćwiczyć i doskonalić koordynację ruchową.Licealiści przygotowali i prowadzili bardzo ciekawe zajęcia .
BAŚNIOWY ŚWIAT PANA KLEKSA -SZKOLNY KONKURS
Nowa galeria BAŚNIOWY ŚWIAT PANA KLEKSA -SZKOLNY KONKURS została dodana do albumu fotograficznego
3
BAŚNIOWY ŚWIAT PANA KLEKSA
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
„BAŚNIOWY ŚWIAT PANA KLEKSA” - pod takim hasłem dnia 22.01.2025 r. w czytelni odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla uczniów klasy IV. Głównym celem konkursu było sprawdzenie znajomości treści lektury, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zachęcanie do czytania książek spoza kanonu lektur.
Po eliminacjach w finale konkursu udział wzięli następujący uczniowie: Głąb Maria, Fiedorowicz Lilianna, Jędraszek Michał, Kiedos Kinga, Narwojsz Aleksander, Szubiak Mikołaj, Szyszka Aleksandra. Dla uczniów przygotowano zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, na które udzielali odpowiedzi pisemnych i ustnych, np. prawda i fałsz, test wyboru, dokończ zdanie, kolejność wydarzeń, pytania z pudełka, itp.
Uczniowie do konkursu byli świetnie przygotowani, a różnice w końcowej punktacji były minimalne. Komisja po zakończeniu konkursu podliczyła punkty zdobyte przez finalistów i ogłosiła wyniki: pierwsze miejsce zdobyła Maria Głąb, drugie miejsce Mikołaj Szubiak, a trzecie Lilianna Fiedorowicz.
Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwali poloniści: pani Iwona Kotowska i pani Elżbieta Miedzińska oraz nauczyciel bibliotekarz pani Jolanta Kacprzyk.
JASEŁKA TAK.ON JEST KRÓLEM
Nowa galeria JASEŁKA TAK.ON JEST KRÓLEM została dodana do albumu fotograficznego
29
JASEŁKA TAK.ON JEST KRÓLEM
W świątecznym nastroju.....
Upłynął ostatni przed świętami Bożego Narodzenia dzień w Zespole Szkół w Zalewie. Już od rana odświętnie ubrani uczniowie przygotowywali klasowe Wigilie, śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i wręczali sobie upominki. Punktualnie o 11.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej rozpoczął się świąteczny apel przygotowany przez uczniów klas III. Panie Aneta Lipińska i Teresa Jakubiec ze swoimi wychowankami przygotowały jasełka pt. Tak, On jest Królem . Widowisko w wykonaniu trzecioklasistów było niezwykłym przeżyciem, mali artyści wprowadzili nas w wyjątkową atmosferę, były kolędy, pastuszkowie, Józef i Maryja oraz trzej królowie. Tradycyjnie pojawił się Mikołaj ze słodkościami, była też Pani Elf (przewodnicząca Rady Rodziców) z cukierkami oraz życzenia od Pani Dyrektor i Pana Burmistrza. Na apelu wręczono również nagrody uczniom wyróżnionym w szkolnym konkursie recytatorskim w ramach programu Szkoła Młodych Patriotów i konkursie na kartkę świąteczną. To był dzień pełen wrażeń !
W KRAINIE WIERSZY JULIANA TUWIMA
„W krainie wierszy Juliana Tuwima”
W roku 2024 obchodzimy 130. rocznicę urodzin Juliana Tuwima, poety,
tłumacza, autora wierszy dla dzieci i dorosłych. W ramach obchodów rocznicy
urodzin poety dla uczniów klasy drugiej i trzeciej został zorganizowany konkurs
czytelniczo - plastyczny, który trwał przez cały miesiąc listopad. Głównym
celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania i czerpania wiedzy
z książek i stwarzanie uczestnikom konkursu możliwości prezentacji własnych
uzdolnień. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji, kukiełki lub pracy
przestrzennej związanej z ulubionym wierszem Juliana Tuwima. Przed
ogłoszeniem konkursu zorganizowano zajęcia czytelnicze, na których
uczniowie zapoznali się z biografią poety i wysłuchali kilku pięknych wierszy
dla dzieci. W konkursie wyróżniono prace Kacpra Bolczak z klasy III A i
Michała Kozłowskiego z klasy III B.
ANDRZEJKI
Nowa galeria ANDRZEJKI została dodana do albumu fotograficznego
26
ANDRZEJKI, ANDRZEJKI
Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki kojarzą nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. Podczas andrzejkowego wieczoru wróżą sobie wszyscy - dorośli, dzieci, dziewczęta oraz chłopcy.
W naszej szkole Wieczór Anrzejkowy odbył się 27 listopada .Podczas niesamowitej zabawy odbywały się wróżby,konkursy, loteria fantowa .
W chwili odpoczynku można było przekąsić coś słodkiego.
Nad przebiegiem magicznego wieczoru czuwała pani Kamila Charkawa i członkowie SU.
Informacja dotycząca sposobów dostosowania form i warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025.
1. Uczniowie uprawnieni do dostosowania form i/lub warunków egzaminu:
- posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność;
- posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym;
- posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania;
- chorzy lub niesprawni czasowo oraz uczniowie z chorobami przewlekłymi;
- posiadający opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się: z dysleksją, z dysgrafią, z dysortografią,
z dyskalkulią (nie dotyczy to uczniów posiadających opinię dotyczącą objęcia danego ucznia danego ucznia opieką psychologiczno – pedagogiczną); - objęci pomocą psychologiczno – pedagogiczną w roku szkolnym 2024/2025 ze względu na: a)ntrudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą;
b) zaburzenia komunikacji językowej;
c) sytuację kryzysową lub traumatyczną;
- uczniowie, o których mowa w w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemiec), któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu;
- obywatele Ukrainy;
- uczniowie z zaburzeniami widzenia barw.
2. Dokumenty, na podstawie których przyznawane jest dostosowanie formy lub warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, to:
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność;
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym;
- orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania;
- zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza;
- opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się: z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, z problemami natury dyskalkulicznej. Opinia poradni może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu III klasy szkoły podstawowej;
- pozytywna opinia rady pedagogicznej w przypadku uczniów:
- objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną;
- cudzoziemców, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu;
- obywateli Ukrainy.
3. Zaświadczenia o stanie zdrowia ucznia, o którym mowa w pkt 2.4) lub opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej, o której mowa w pkt 2.5) należy przedłożyć dyrektorowi szkoły nie później niż do 15 października 2024 roku. W sytuacjach losowych zaświadczenie lub opinia mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu.
3. Opinia rady pedagogicznej, o której mowa w punkcie 2.6) jest wydawana na wniosek:
1) nauczyciela lub specjalisty wykonującego w szkole zadania z zakresu pomocy psychologicznopedagogicznej, prowadzących zajęcia z uczniem w szkole, po uzyskaniu zgody rodziców albo pełnoletniego ucznia, lub
2) rodziców albo pełnoletniego ucznia.
4. Dostosowanie form egzaminu ósmoklasisty polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy egzaminacyjnych dostosowanych do:
- rodzaju niepełnosprawności ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność LUB
- potrzeb ucznia, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu (dotyczy egzaminu z języka polskiego i matematyki) – na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej;
- potrzeb ucznia – obywatela Ukrainy (dotyczy egzaminu z każdego przedmiotu) – na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej.
5. Arkusze w dostosowanej formie są przygotowywane dla uczniów:
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera;
- słabowidzących;
- niewidomych;
- słabosłyszących i niesłyszących;
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim;
- z afazją;
- z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym;
- którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu – cudzoziemców (dotyczy egzaminu z języka polskiego i matematyki);
- obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa;
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi;
- z zaburzeniem widzenia barw.
6. Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polega między innymi na:
1) zminimalizowaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym ucznia;
- zapewnieniu uczniowi miejsca pracy odpowiedniego do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych;
- wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych;
- odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty:
z języka polskiego – nie więcej niż o 60 minut, z matematyki – nie więcej niż o 50 minut, z języka obcego nowożytnego – nie więcej niż o 45 minut; - ustaleniu zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, uwzględniających potrzeby edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;
- zapewnieniu obecności i pomocy w czasie egzaminu ósmoklasisty nauczyciela wspomagającego ucznia w czytaniu lub pisaniu (w tym przypadku przebieg egzaminu musi być rejestrowany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk) lub specjalisty odpowiednio z zakresu danego rodzaj niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, jeżeli jest to niezbędne do uzyskania właściwego kontaktu z uczniem lub pomocy w obsłudze sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.
7. Egzamin ósmoklasisty powinien odbywać się w oddzielnej sali, jeżeli zdający korzysta z co najmniej jednego z następujących dostosowań:
- korzystanie z urządzeń technicznych;
- korzystanie z płyty CD lub plików mp3 z dostosowanym nagraniem w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego;
- udział nauczyciela wspomagającego (członka zespołu nadzorującego) w czytaniu i/lub pisaniu;
- czas przedłużony o dodatkowe przerwy;
- korzystanie z pomocy nauczyciela tłumacza (ma on status nauczyciela wspomagającego, może być członkiem zespołu nadzorującego);
- korzystanie z pomocy / udział w egzaminie specjalisty, np. psychologa, pedagoga (członka zespołu nadzorującego).
- Gdy do przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w oddzielnej sali uprawnionych jest dwóch lub więcej uczniów w danej szkole, którym przysługują dostosowania wymienione w pkt 6.1) i 6.2) możliwe jest przeprowadzenie w jednej sali egzaminu dla wszystkich tych uczniów przystępujących do danego egzaminu.
- Rada pedagogiczna, spośród możliwych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, wskazanych w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 (tabele 1.1–1.19.), wskazuje na sposób lub sposoby dostosowania warunków i/ lub formy przeprowadzania egzaminy ósmoklasisty dla danego ucznia.
- W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor szkoły, na wniosek rady pedagogicznej, może wystąpić do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z wnioskiem o wyrażenie zgody na przystąpienie ucznia do egzaminu ósmoklasisty w warunkach dostosowanych do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, nieujętych w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. Wniosek powinien być uzasadniony i potwierdzony stosownymi dokumentami. Uzgodnienia pomiędzy dyrektorem szkoły a dyrektorem okręgowej komisji egzaminacyjnej odbywają się w formie pisemnej nie później niż do 15 listopada 2024 r. Jeżeli konieczność przyznania dostosowań, o których mowa powyżej, nastąpi po tym terminie, stosowne uzgodnienia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji o potrzebie takich dostosowań.
- Do 20 listopada 2024 r. dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia o wskazanych sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia.
- Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania, o których mowa w pkt 9., nie później niż do 26 listopada 2024 r. (na formularzu przekazanym przez szkołę).
- Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły, złożony nie później niż do 2 grudnia 2024 r.
- W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym oraz w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia
z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu
z rodzicami ucznia.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Nowa galeria NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE została dodana do albumu fotograficznego
28
APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości
Galowe stroje uczniów, kotyliony na piersiach, biało-czerwone dekoracje na korytarzu i w sali od rana zapowiadały, że to będzie patriotyczny dzień. Nieco wcześniej, bo w piątek 8 listopada szkoła podstawowa w Zalewie obchodziła Święto Niepodległości, które w tym roku przypada w poniedziałek. Zadanie przygotowania tej uroczystości przypadło klasie IV a i klasie VIII. Tak więc klasy i ich wychowawcy Pani Izabela Ziemiec i Pan Piotr Grodzicki od wielu dniu dwoili się i troili, aby jak najlepiej przygotować program artystyczny - i nie zawiedli. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie po powitaniu głos zabrał gość zastępca burmistrza Pan Artur Gromko, który w swoim wystąpieniu wrócił do historii odzyskania niepodległości i patriotyzmu narodu polskiego, a zakończył wspólną z z uczniami recytacją wierszyka patriotycznego W. Bełzy Katechizm polskiego dziecka. Później dzieci, młodzież, rada pedagogiczna i goście zgromadzeni w sali gimnastycznej wysłuchali montażu słowno-muzycznego, w którym dominowały pieśni patriotyczne: o fladze, niepodległości i historii ojczyzny.Pani dyrektor Wioletta Żołądkiewicz, dziękując uczniom i nauczycielom, trafnie stwierdziła, iż było nostalgicznie i patriotycznie, a śpiew, recytacje i wygląd uczniów, uświadomiły nam, kim jesteśmy.
Po części oficjalnej odbyło się także wręczenie nagród dla uczniów wyróżnionych w szkolnym konkursie historycznym, który odbył się w ramach programu Szkoła małych patriotów. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy VI - Mikołaj Fiedorowicz, II miejsce ex aeque Dawid Sikora i Gabrysia Jastrzębska z klsy VIII i III miejsce zajęła Alicja Lewandowicz - też z klasy VIII. W ramach tego programu odbędą się wkrótce konkurs pieśni patriotycznej i konkurs recytatorski.
Wyróżnionym uczniom gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych. Na tym apel zakończono.
DZIEŃ PAPIESKI
Nowa galeria DZIEŃ PAPIESKI została dodana do albumu fotograficznego
7
DZIEŃ PAPIEŻA JANA PAWŁA II
Dzień Papieża Jana Pawła II w naszej szkole.To Święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II. W tym roku już po raz XXIV tego dnia rodacy wspominali tego wyjątkowego Polaka. Uczniowie naszej szkoły również zaprezentowali program mający na celu przypomnienie sylwetki Karola Wojtyły i jego pontyfikatu. W piątek 18 X klasa VI i V pod kierunkiem Pani Jolanty Góreckiej i Pani Iwony Kotowskiej wystąpiły w ciekawym programie upamiętniającym wybór polskiego duchownego na papieża. Najpierw połączyliśmy się z rozgłośnią radiową Wypłyń na głębię , która przekazała tę radosną wiadomość, a następnie przenieśliśmy się do szkoły podstawowej w Zalewie na lekcje języka polskiego, na której klasa prezentowała życiorys Karola Wojtyły. Nie zabrakło oczywiście ulubionych pieśni papieża, które odśpiewała młodzież. Dopełnieniem tej uroczystości była piękna dekoracja, która tworzyła niezapomnianą atmosferę.
Dzień Edukacji Narodowej 2024
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej 2024 została dodana do albumu fotograficznego
59